Lidé se mě čím dál častěji ptají, jak postupuji při natáčení videí. Rozhodl jsem se proto sepsat pár postřehů vycházejících z mých dosavadních zkušeností.

Videa prý vydají za tisíc obrázků a ty zase za tisíc slov. Já s tím plně souhlasím . Mám rád názorné návody, proto se i já sám natáčení videí věnuji už několik let. Začal jsem v roce 2015 jednoduchými návody se svým hlasem na pozadí.

Přelom přinesl začátek ledna 2017 a první webinář, který jsem natočil společně s Danem Nytrou. Náročné online vysílání, moje první vystoupení před živou kamerou a bez zpětné vazby nebo emocí od diváků. Zjistil jsem ale, že mě to neskutečně baví, a nadšeně v natáčení pokračoval dál. Miluji techniku a výzvy s ní spojené, proto jsem si dal za cíl vytvořit takové video, kde bude možné vidět obraz i obličej současně. Důvod je ten, že divák se může na mluvící osobu soustředit ve chvíli, kdy se na obrazovce nic nehýbe. V květnu tak vznikl další webinář, tentokrát za pomoci zeleného klíčovacího plátna doplněného o světla na stojanech, pomocí kterých jsme nasvítili jak plátno, tak obličej. Tato technika, která zajistí, že za osobou není vidět pozadí, mě zaujala. Použil jsem ji proto i pro následnou tvorbu offline videonávodů.

Při přípravě na natáčení nesmí chybět ani vyladění zvuku, který snímáme klopovými mikrofony. Ty nám pomáhají vyhnout se zaznamenání klapajících podpatků na chodbě a dalších nežádoucích zvuků. Důležité je také vypnout mobily, zamknout natáčecí místnost a odstranit všechny případné rušivé elementy. Není nic horšího, než když po 30 minutách zdařile nahraného záznamu zazvoní mobil nebo promluví do videa osoba, která právě vešla do místnosti. Celkově mi dnes zabere proměna kanceláře v natáčecí studio asi hodinu. Poprvé se ale natáhla na víc jak pět hodin. Pokud s technikou zatím nemáte zkušenosti, doporučuji vyhradit si na první natáčecí přípravy celý den.

A co dalšího je potřeba nachystat, než se natáčecí maraton rozjede? Pro mě jsou nejtěžší začátky – vítací a uvozující věty. Ty si musím vždy předem připravit, stejně jako osnovu celého videa, které se potom držím.

Pak už se může celý proces natáčení rozběhnout. 3, 2, 1, start. Mačkám tlačítko nahrávání/vysílání a rozjíždím náročný souběh několika aktivit:

– pohled do kamery,

– kontrola toho, co se děje na monitoru, který snímám,

– kontrola zvuku, jestli v pořádku běží,

– uhýbání ze záběru v případě, že můj obličej překáží snímanému průběhu.

Mám velkou zálibu ve tvorbě webinářů, proto přistupuji podobně i k natáčení videí. Nekladu zbytečně přehnaný důraz na dokonalost a bezchybnost, ale spíš na živost a autenticitu. Záznamy neprochází žádnou fází post produkce. Přeřeky a drobné problémy prostě k natáčení patří a já sám je v jiných záznamech spíš vítám.

Za poslední natáčecí den u nás vzniklo celkem 49 videí, 6 z nich jsme s radostí vyslali do světa pomáhat našim uživatelům (3 pro SimpleShop.cz a 3 pro Vyfakturuj.cz).

Nahrávací software, který používám, je OBS – Open Broadcaster Software. Je zdarma, vyvíjený open source komunitou a dá se použít i pro živé vysílání. V jednom videu jsem pak použil program Screen Cast, pomocí kterého jsem propojil display telefonu se zaznamenávaným obrazem.

Na závěr samozřejmě nesmí chybět veselá historka z natáčení. Začala velkým překvapením, a to ve chvíli, kdy jsem zjistil, jak velký problém mám udržet delší dobu pohled do značně neosobní čočky kamery. A tehdy se zrodilo geniálně jednoduché řešení: na monitor jsem si postavil panáčky z lega. Nerozluční a vždy dobře naladění parťáci mi prokázali velkou službu a já se mohl v klidu soustředit na další výzvy spojené s natáčením.